Iako je zabranjeno, divljih kampera ima posvuda

Iako je zabranjeno, divljih kampera ima posvuda-99553

KOMUNALNI REDARI KAZNIT ĆE ILEGALNE KAMPOVE UKOLIKO IH ZATEKNU
S dolaskom ljetnih mjeseci sve je učestalija pojava 'divljeg kampiranja'. Brojne se javne površine tako pretvore u ilegalne kampove gdje, najčešće turisti, mirno 'bace sidro' izvan mjesta koja to dozvoljavaju, ne obraćajući previše pažnju na zakone koji brane kampiranje izvan legalnih kampova. Parkirališta trgovačkih centara, ugibališta uz prometnice, livade i poljski putovi tako postaju divlja ilegalna kamp odmorišta.

Već je poznato kako problemi s ilegalnim kampiranjem postoje posvuda u Istri, a na to nam ukazuju i brojne poruke i fotografije naših čitatelja koje gotovo svakodnevno stižu u našu redakciju pitajući se ima li tome kraja i kažnjavaju li se takvi kršitelji zakona.

Upravo smo se zato obratili nadležnima u Gradu Puli i pitali ih koliko uopće iznose kazne za ilegalne kampiste i provode li komunalni redari nadzore po unaprijed utvrđenim operativnim planovima rada ili rade prema prijavama građana s obzirom na to da i oni imaju određeno radno vrijeme, dok se kamperi najčešće 'pojave' u večernjim satima?
„Neovisno o intenzitetu ilegalnog kampiranja tijekom turističke sezone na području grada Pule, kao uostalom i u drugim turističkim odredištima, isto predstavlja prekršaj koji se sankcionira od strane nadležnih tijela te komunalnih redara koji redovito provode aktivnosti kontrole ilegalnog kampiranja i koji su, između ostalog, u recentnom razdoblju izrekli dvije novčane kazne na iznos od 1.500 kuna. Osim izrečenih novčanih kazni, komunalni redari, koji rade do 22 sata a po potrebi i dulje, u više navrata izašli su na teren nastavno na prijave o ilegalnom kampiranju, međutim kampiste nisu zatekli na lokacijama koje su bile u prijavi“ odgovaraju iz Grada.

Mnogi se turisti kampirajući na nedozvoljenim površinama 'prave ludi' jer, primjerice, nigdje ne vide znak kako su takve aktivnosti ustvari zabranjene, no iz Grada vele kako „konkretni znakovi zabrane kampiranja na području Grada Pule nisu postavljeni obzirom da Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti jasno definira na kojim se površinama može kampirati slijedom čega je svako kampiranje koje ne ulazi u navedene mogućnosti zabranjeno kampiranje te omogućava postupanje sukladno važećim propisima.“

Zaključujemo kako je ova problematika, koja je posljedica radnji i aktivnosti koje su protivne zakonu i propisima, svakako neprihvatljiva u gradu Puli, ali evidentno prisutna te se kao takva sukladno ovlastima rješava. Tako da, ako naiđete, svako ilegalno kampiranje možete prijaviti nadležnim službama kojima je u cilju zaštita javnog interesa.
(REx)