Hoće li PŠRD Delfin opstati?

NUIĆ: BORITI ĆEMO SE PRAVNIM PUTEM!
Članovi Pomorskog športskog ribolovnog društvo Delfin Pula održali su konferenciju za novinare povodom potpunog i objektivnog izvješća za rješenje obavljenog financijskog nadzora nadležnog Ministarstva. Konferenciji su prisustvovali Nedeljko Plavšić, predsjednik Nadzornog odbora, Darko Sarafimovski, predsjednik odbora kluba Lučica Veruda, Dragan Perović, predsjednik Upravnog odbora PŠRD Delfin, Roberto Vareško zamjenik predsjednika Upravnog odbora, te Vlatko Nuić.
PŠRD Delfin osnovano je 1951. godine, a lučica Delfin izrađena je vlastitim radom članova temeljem pravomoćne građevinske dozvole, dok im je zemljište dodijeljeno s pravom korištenja. Prvi zahtjev za koncesiju podnijeli su 19. ožujka 1996. godine, a dobili su je tek 1. travnja 2009. godine, direktno od Vlade RH. Tako su sa Vladom RH zaključili ugovor o koncesiji na 20 godina. Nakon toga u lučicu Delfin stigla je financijska policija koja je donijela rješenje o provedenim izvidima, koje je trebalo biti tajna, ističe Dragan Perović.
Po tom rješenju proizlazi da je PŠRD Delfin trebalo plaćati koncesijsku naknadu još dok nisu niti imali koncesiju, Financijska je policija utvrdila da je PŠRD Delfin dužan platiti porez na dobit od 1. siječnja 1995. do 30. ožujka 2009. godine te kamate od 160.000 kuna po glavnici od 816.795,63 kune. Iz toga proizlazi dug od 977.011,35 kuna. No, ističe Vlatko Nuić, to rješenje je prvostupanjsko te kao takvo nije pravomoćno. PŠRD Delfin je podnijelo žalbu nadležnom Ministarstvu RH, a ako ne budu zadovoljni, ističe Vlatko Nuić, pokrenuti će se spor. Uz žalbu su priložili i sliku rubnih dijelova lučice, za koje su dobili koncesiju, a ne drže ih u posjedu, no financijska policija traži da se plati koncesija za to unatrag.
„Sve što je prikupljeno i napravljeno, zakonito je i s određenom namjerom“, ističe Nuić. Financijska je policija obavila svoj posao, no odluka koja je donesena, nije u redu ističu iz društva Delfin, ističu da su sve uredno knjižili, a to se odnosi na struju, vodu i ostale troškove što se plaća kroz naknadu za vez, ističe Nuić.
Prema Zakonu o PDV-u koji kaže da trebaju sami odrediti  koliki dio je profitan, a koliki neprofitan, za što su odredili 80% za profitni i 20% za neprofitni dio, no to Porezna uprava nije priznala. Ističe kako PŠRD Delfin treba platiti 150.000 kuna pretporeza s kamatom koji su odbili, a nisu smjeli.
Drugo, za korištenje gatova, PŠRD ima dvostruke članarine. Jedna je za članove društva, a jedna za članove u lučici, jer članarina ne može biti jednala za sve.  No, iz financijske policije kažu da se to tako ne može, već da svi moraju plaćati jednaku članarinu. Osim toga, policija je izjavila kako to nije članarina, već naknada za korištenje vezova i da na to trebaju platiti PDV i kamatu, međutim iz PŠRD-a smatraju da su smjeli to naplaćivati, jer je članarina korištena za opće dobro. Po ovome pitanju čekaju još mišljenje drugostupanjskih tijela i Upravnog suda.
Treći problem su donacije. Sve što je napravljeno u lučici Delfin, napravljeno je na bazi donacija. Kada su vezovi formirani, donacije su bile potrebne te su kao takve i dozvoljene. No, iz financijske policije ističu kako to nisu donacije, već kupoprodaja veza kja kao takva nije moguća, jer se vez tretira koa pomorsko dobro. Financijska policija im je naložila da moraju na to platiti PDV. No, Nuić ističe kako postoji čitav niz članaka i odredaba po kojima se može to tumačiti te na kraju je dodao kako su donacije dozvoljene i da tako lučica funkcionira.
Predstavnici udruge ističu kako je napravljeno parkiralište koje je i asfaltirano, napravljena je obala i to je sve knjiženo u investicije, dok je stav  financijske policije, da navedeno moraju knjižiti kao ulaganje u tuđu imovinu te da trebaju platiti porez na dobit. No, iz PŠRD-a konstatiraju da je to opće pomorsko dobro te da to nije ulaganje u tuđu imovinu, jer sve što se uloži u pomorsko dobro ostaje kao opće dobro. U te su investicije išli kako bi poboljšali standard PŠRD Delfina.
Kao četvrti problem izdvajaju koncesijsku naknadu koju trebaju platiti za pet godina unazad, a taj prostor koriste već 27 godina. Ističu kako koncesija ne spada u poreze, tako da financijska policija nije to niti mogla kontrolirati te se ne može reći da su stekli dobit jer nikada nije ni bila naplaćena. Tu se radi o nečemu što se nije trebalo niti platiit, ističe Nuić. Ne spada u opće porezni zakon, jer se naknada za koncesiju plaća Gradu Puli.
Iz društva poručuju da će prava bitka tek uslijediti jer PŠRD nema namjeru ostvarivati profit, već je cilj da članovi mogu po prihvatljivim cijenama držati svoje brodice. 
Vlatko Nuić se u travnju konzultirao s poreznim stručnjacima da li su obvezni platiti porez na dobit. Odgovor koji je stigao od Elvisa Drandića je bio da Udruge postaju obveznici poreza na dobit kada to potvrdi porezna uprava. No PŠRD nikad nije dobio to rješenje.
Ostaje pitanje, da li se doista ulaganje u pomorsko dobro treba knjižiti kao ulaganje u tuđu imovinu? Na to pitanje tražiti će odgovor.
Zanimljivo je da su iz financijske policije rekli da članarinu ne mogu naplaćivati, ali sada će je proglasiti zakonitom, pa će morati platiti porez. Tako i koncesija ne spada ni u poreze ni u kamate, pa se ne može na nju primijeniti porezni zakon.
Predsjednik Dragan Perović je istaknuo kako su s ovim problemom upoznati svi, Upravni, Nadzorni odbor i članovi stegovne komisije te da rješenje financijske policije nije pravomoćno, jer je podnijeta žalba. Ističu da će se boriti pravnim putem te zaštiti članove društva.
Postoji više načina kako će PŠRD Delfin skupiti novac, tražiti će najbezbolniji i najdleotvorniji način i neće dozvoliti da dođe do bankrota, ističe Dragan Perović. (E.O.)