Gradska knjižnica: “Zapošljavanje osoba s invaliditetom”

Gradska knjižnica: “Zapošljavanje osoba s invaliditetom”-76917

OKRUGLI STOL DRUŠTVA DISTROFIČARA ISTRE
U Središnjoj Gradskoj knjižnici i čitaonici u Puli održan  je Okrugli stol na temu "Zapošljavanje osoba s invaliditetom".

Rad i financijska neovisnost su temelj ljudskog bitka, njegovog dostojanstva, sigurnosti, zadovoljstva, samopouzdanja, planiranja osobne budućnosti i daljnjeg aktivnog sudjelovanja u zajednici.

U općoj nezaposlenosti, mnoge skupine potpadaju u one što ih zovemo „ranjivim“. Mladi koji napuštaju roditeljsko gnijezdo i odlaze u inozemstvo trbuhom za kruhom, ljudi srednje dobi teško su zapošljivi (kao da su već potrošeni), žene diskriminirane po rodnosti jer su poslodavcu prijetnja odlaska na porodiljstvo (sramotno), umirovljenici djelomično radno sposobni (kao da su već otpisani) a spremni su sudjelovati u stvaranju nove vrijednosti motivirani niskim mirovinama te posebno problematična skupina su osobe s invaliditetom nastale iz rada i loših radnih uvjeta, nastali bolešću, nesretnim slučajem i/ili nekim nasljeđem.

Danas ćemo se osobito posvetiti osobama s invaliditetom i njihovom zapošljavanju. Po raznim izvorima oko 10% stanovnika su osobe koje su u stanju invalidnosti, sputanosti, djelomične ili potpune nemoći. Preglednih podatke o nezaposlenosti, djelomičnoj zaposlenosti i mogućoj potpunoj zaposlenosti osoba s invaliditetom da bi se moglo egzaktno reći „tko su i koliko ih je djelomično i potpuno zaposlivo“ te temeljem toga štititi njihovo zapošljavanje poštujući zahtjeve radnog mjesta, ali i moguća prilagođavati radno mjesto od strane poslodavca.

Bilo bi jako važno znati sve ovo stoga da bismo mogli donositi ispravne odluke na svim društvenim razinama a ne da sve priče o zapošljavanju osoba s invaliditetom imaju gorak okus politikanstva i populizma. Svjesni smo toga da je veliki broj osoba s invaliditetom nezaposljiv, da su mnogi ostvarili prihode putem socijalnih prava pa nisu ni motivirani ni zainteresirani da bi radili ali se vode pri Zavodu za zapošljavanje kao nezaposleni što stvara krivu sliku o zaposlivosti osoba s invaliditetom, veliki broj njih je već zaposlen što treba isticati s ponosom, ostaje ih vrlo malo zaposljivih i među njima ima znatan broj koji se snalaze radnom aktivnošću na crno pa su i time nezainteresirani.

Svakodnevnim civilizacijskim dosezima i tehnološkim mogućnostima se u svakom pogledu unapređuju prilike za boljitke osoba s invaliditetom. Društvena svijest o zalaganju putem pokreta zajednica civilnog društva sve je naklonjenija otvorenosti sagledavanja i sprječavanja svakodnevnih prepreka koje opterećuju osobe s invaliditetom.

Sudjelovala je gospođa Denis Lukež iz Mirovinskog osiguranja – Područnog ureda Pula, koja je izdašno upoznala prisutne sa mnogim o mirovinskim pravima onih koji su iz rada korisnici mirovine ali i korisnika obiteljske mirovine. Potom je odgovorila na brojna pitanja prisutnih, mahom osoba s invaliditetom. Razjasnila je razne situacije nepripadajućih prava korisnika, jer su neka pitanja pristnih bila vezana za kumulativna prava iz mirovinskog osiguranja.

Predstavnik HGK – Županijske komore Pula gospodin Damir Sirotić nas je iznenadio zalaganjem Komore poticanjem zapošljavanja osoba s invaliditetom među članice komore trgovačkim društvima iako to nije komori osnova djelovanja već svijest o tome da ih zapošljavanje osoba s invaliditetom dira kao dio opće problematike nezaposlenosti. Njihov značajan doprinos je u suradnji sa TEKOP NOVOM Pula. Imali su niz prezentacija po temi zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Gospođa Vanna Dominis je upoznala prisutne o važnosti zaposlenja osobe s invaliditetom jer se time potiće samopoštovanje, samopouzdanje, komunikativnost, optimizam, umanjuje depresija i sve to sa minimumom 2 sata dnevnog rada.

Zaključiti je da uvijek treba kritički se preispitivati koje mjere su učinkovitije po dostojanstvo osobe s invaliditetom a i za zajednicu u kojoj živi, što promijeniti ili dodati za osamostaljenje osobe s invaliditetom da bi kao zaposlenici doprinosile sebi, obitelji i široj zajednici.

Ovdje smo čuli kako se zajednica prilagođava potrebama osoba s invaliditetom i unaprjeđuje svoje kriterije i mjerila iako mnogo toga ostaje još za učiniti i prilagoditi.

Jako mnogo toga se promijenilo unazad 100-tinjak godina u odnosu na osobe s invaliditetom. Danas je značajan utjecaj zajednica civilnog društva za nova unapređenja prava osoba s invaliditetom. I ovaj naš susret je mali doprinos tome i zahvaljujem vam na vašem današnjem sudjelovanju. Ovime činimo svijet boljim, dražim i ugodnijim za život.

Ovime ova tema nije iscrpljena i ostaje nam da se uskoro sretnemo s temom o alternativnim mogućnostima zapošljavanja osoba s invaliditetom kroz samozapošljavanje, u TEKOP Novi te radom u zadrugama i udrugama.

Djelatnici Gradske knjižnice Pula su nesebično bili susretljivi s mnogo razumijevanja i ljubaznosti kao domaćini u njihovim prosvjetiteljskim dvorima.

Predsjednik Društva distrofičara Istre, Josip Brkljača

(REX/ Manuel Angelini)