Drugi je dan Festivala znanosti u Puli

Drugi je dan Festivala znanosti u Puli-77282

WWW.FESTIVALZNANOSTI.HR
Pula u ovogodišnjem Festivalu znanosti, čija je središnja tema "Vrijeme",  sudjeluje sa dvadesetak institucija. Od 24. do 29. travnja u gradu se održavaju izvanredna predavanja, izložbe i radionice. Sve detalje i programe možete iščitati na [url=http://www.festivalznanosti.hr]http://www.festivalznanosti.hr[/url].

Danas izdvajamo:

Edi Rosin: Mjerenje vremena; OŠ Tone Peruško Pula, Poljana Sv. Martina 6, Pula
Radionica 25.4. u 11:00
Ova se škola u Festival uključuje na temu „Mjerenje vremena kroz povijest“ i „Kako mjerimo vrijeme?“ , potom upoznavanjem raznih satova poput sunčeva sat, pješčanog te analognom sata. Bit će riječi o i "Okretanju planeta oko Sunca; konvencionalnom mjerenju vremena"; te izradi plakata na temu „Što je za mene vrijeme?“ Učenici su ostvarili i terensku nastavu, crtali sat kredom, izradili veliki sunčev sat gdje sjena tijela postavljenog na određenoj točki pokazuje točno vrijeme

Aleksandra Žufić: Vrijeme za digitalno doba; Osnovna škola Veli Vrh Pula, Josipa Zahtile 1, Pula
Radionica: utorak 25.4. u 12:00
Osnovna će škola "Veli Vrh" iz Pule u Festivalu znanosti sudjelovati sa Prezentacijom softverskih radova učenika napravljenih za ovogodišnje natjecanje iz informatike. Softverski rad „Vremeplov“ kroz igru i kvizove vodit će učenike kroz razna razdoblja ljudske povijesti. Softverski rad „Fluppy the fish“ će, kroz igru i kvizove, učenike upoznati s ljepotama i zanimljivostima našeg podmorja. Softverski rad „Memory box“ vodi učenike kroz zamršeni svijet znanosti i tehnologije i pomaže im upamtiti ključne pojmove.

Roberta Nađ i Aleksandra Žufić: Svemu ima vrijeme; Osnovna škola Veli Vrh Pula, Josipa Zahtile 1, Pula
Radionica: utorak 25.4. u 12:00
Izložba učeničkih likovnih radova, digitalnih slika i fotomontaža pod nazivom „Svemu ima vrijeme…“

Damir Šegon: Sunčani sat; Zajednica tehničke kulture Pula, Velika dvorana, Frane Glavinića 1, Pula
Predavanje: utorak 25.4. u 12:45
Predavanje o načelima funkcioniranja i vrstama sunčanih satova ( horizontalni, vertikalni, ekvatorijalni ). Izrada sunčanog sata i demonstracija podešavanja.

Neva Slani: Kalendari; Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Ronjgova 1, Pula
Predavanje: utorak 25.4. u 13:00
Predavanje o povijesti kalendara

Korado Korlević: Humanosfera, buduće baze u svemiru; Zajednica tehničke kulture Pula, Velika dvorana, Frane Glavinića 1, Pula
Predavanje: utorak 25.4. u 13:30
Ljudsku rasu u skorijoj budućnosti očekuje "veliki skok", ili put "ka zvijezdama". Izazovi se ne sastoje samo u savladavanju tehnološko-znanstvenih problema nego i u mnoštvu društveno-ekonomsko-ekoloških preduvjeta. Naša zemaljska civilizacija mora iste ostvariti i postići, kako bi "put ka zvijezdama" postao uopće mogućim. Taj "mjehur", humanosfera, u kojem se oduvijek sjedinjuju znanost, tehnologija i društveni odnosi trebao bi ostvariti jedan od svojih najkompliciranijih izvoda, svemirsku bazu - svemirsku koloniju. Izazov je ogroman, jer to nije zadatak i rezultat kojeg moraju odraditi i postići samo znanstvenici; već je to zadaća i buduće postignuće svih onih kreativaca i stručnjaka koji razumiju potrebu "izlaska iz kolijevke", potrebu opstanka uopće. Izazov je to za sve nas koji osjećamo "da smo sazdani od zvjezdane tvari, da smo zvjezdana djeca".

Rosanna Biasiol Babić, Petra Rajh, Manuela Bistre: Il girotondo del tempo – Ritam vremena – The circle of time; Osnovna škola-Scuola elementare Giuseppina Martinuzzi Pula-Pola, Santoriova 1, Pula
Radionica: utorak 25.4. u 16:00
Učenici ove pulske talijanske osnovne škole kroz dramsko, likovno i glazbeno stvaralaštvo prikazat će pojam vremena. Služit će se pritom upravo jezicima koje uče u školi ; talijanskim, hrvatskim i engleskim.

Jasna Verk, Davor Marčeta: Antički satovi; Zajednica tehničke kulture Pula, Centar za tehničke aktivnosti Veruda, Trg kralja Tomislava 13, Pula
Radionica: utorak 25.4. u 16:30 – 18:00
Sunčani i vodeni satovi se smatraju najstarijim instrumentima za mjerenje vremena. Ne zna se točno kada su izumljeni, no prvi zapisi datiraju iz 14 stoljeća pr. Kr. , iz Egipta i Babilona. Polaznici radionice izradit će jednostavni horizontalni sunčani sat. Za izradu toga sata, koristit će drvo, zbog što stabilnijeg rezultata. Dva su glavna dijela sunčanog sata koja će izraditi; to je ”brojčanik” - na kojem se sati najčešće bilježe rimskim znakovima i ”kazaljka” - štap koji baca sjenu, a nazivamo ga gnomonom..

(REX)