Dr. Srđan Jerković smislio web servis na adresi “pregledajme.com”

Dr. Srđan Jerković smislio web servis na adresi “pregledajme.com”-105034

DR. JERKOVIĆ IZ PULE SMISLIO NAČIN DA POMOGNE GRAĐANIMA U PANDEMIJI
Dr. Srđan Jerković, liječnik specijalist hitne medicine u Nastavnom zavodu za hitnu medicinu Istarske županije u timu izvanbolničke hitne službe i njegova tvrtka Medicus d.o.o. smislili su web servis na adresi "pregledajme.com". Prije ove aplikacije dr. Jerković je u svoje slobodno vrijeme radio na projektu kojeg je sam osmislio pod nazivom "Zajednica spašava živote", koji je uključivao volontere u rad hitne službe, a preveo je i besplatnu aplikaciju za mobilne telefone "Staying Alive". Popričali smo malo s njim o njegovom novom projektu, koji je zbog koronavirusa ranije izašao vani nego što je to bilo u planu, a sve kako bi se pomoglo ljudima, iako je prvobitno aplikacija bila namijenjena tržištu.  

"Web servis "pregledajme.com" je tu da građanima pomogne u donošenju odluka o traženju odgovarajuće medicinske skrbi. Budući da medicinske ustanove i bolnice zbog epidemije COVID-19 uskoro mogu postati preplavljene novim slučajevima, ovo rješenje može pomoći u smanjenju opterećenja zdravstvenog sustava. Medicinsko osoblje se brzo preopterećuje. Liječnici su već zauzeti brigom o bolesnim ljudima i pod visokim su rizikom da se i sami zaraze. Potražnja za zdravstvenim uslugama je u porastu, pa je trijaža pacijenata više nego ikad važno sredstvo za usmjeravanje pacijenata o tome što im je činiti kad se ne osjećaju dobro. "Pregledajme.com" nije namijenjen dijagnozi ili liječenju bolesti ili drugih stanja, uključujući COVID-19, nego  efikasnijoj trijaži bolesnika." rekao je za Regional Express dr. Srđan Jerković.

Po njemu, pandemije ne samo da ubijaju same po sebi, već i doprinose značajnom porastu broja umrlih od drugih stanja kojima su zdravstvene službe preopterećene ne računajući i one koji traže “nepotrebnu” skrb.

Prema istraživanjima (npr.Falcone i Detty 2015)  pandemije povećavaju pobolevanje i smrtnost jer:

• Odvaraćaju zdravstvene resurse od rutinske skrbi
• Smanjuju pristup rutinskoj njezi
• Preusmjeravanje sredstava, medicinskih sredstava i osoblja dovodi do smanjenja rutinske skrbi
• Ograničavaju mogućnost pojedinca da putuju radi medicinske skrbi
• Povećava se broj "zabrinutih" koji traže nepotrebnu medicinsku njegu
• Povećana stopa zaraze profesionalca koji pružaju skrb
• Povećava se nedostatak profesionalaca

Tijekom pandemije gripe u 2009. godini, veći porast prihvata pacijenata zbog gripe i upale pluća bio je povezan sa statistički značajnim porastom broja smrtnih slučajeva koji se mogu pripisati srčanom udaru i moždanom udaru. Na vrhuncu teške pandemije gripe, gotovo 40% zdravstvenih radnika nije se pojavilo na poslu, jer su sami bili bolesni, trebali su brinuti o bolesnim članovima obitelji ili skrbiti o djeci.

Kako možemo pomoći ?

"Na dva načina, imamo gotovo rješenje koje može pomoći pacijentima da brzo procjene svoj zdravstveni rizik i dobiju preporuke o sljedećim koracima, što uraditi, kome se i kako javiti. A drugi način je brzom i besplatnom uspostavom virtualnih ambulanti kako bi medicinsko osoblje bilo u doticaju sa oboljelima, ali bez izravnog kontakta (npr. ambulante obiteljskih liječnika, uspostava call centra). Oba ova rješenja preporučuju WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) i ECDC (Europski centar za prevenciju bolesti)." - rekao nam je dr. Jerković.

O čemu se radi i kako funkcionira web servis?

"Kada se ne osjećaju dobro prvo što pacijenti rade je da razmisle što mogu učiniti sami za sebe, drugo je da potraže savjet od prijatelja i obitelji, a zadnjih godina mnogi svoje simptome žele shvatiti koristeći internet. Pacijenti koriste tražilice (Google) za samodijagnosticiranje. Tada dobivaju nerelevantne, zbunjujuće informacije i ne znaju što dalje činiti. Tek nakon toga traže stručnu pomoć. Pretraživanje Interneta nije loše samo po sebi, ali zbog ogromne količine informacija medicinski laici često se izgube u moru (ne)relevantnih informacija , neki se bez razloga prestraše (nije svaka glavobolja tumor mozga), a neki olako shvate svoje simptome pa nastradaju zbog neznanja." - rekao je dr. Jerković i nastavio:

"Razvojem tehnologije pružaju se razne mogućnosti održavanja i unapređenja zdravlja. Koncept tzv. pre-primarne skrbi  (radnje koje bolesnik može sam obaviti prije prvog javljanja liječniku) u smislu provjere svojih simptoma alatima baziranim na umjetnoj inteligenciji može im dati dovoljno samopouzdanja da se sami brinu o sebi dok se ne oporave ili da potraže pomoć kvalificiranog medicinskog osoblja kada je zaista trebaju.

"pregledajme.com" je web servis za provjeru simptoma na hrvatskom jeziku, baziran na umjetnoj inteligenciji, trenutno obuhvaća oko 700 najčešćih stanja i dijagnoza, preko 1250 različitih simptoma, može mu se pristupiti računalom ili pametnim telefonom, od 0-24. Brzo, besplatno, jednostavno i anonimno. Nakon što korisnik unese svoje simptome "pregledajme.com" postavlja dodatna, jednostavna i relevantna pitanja te uspoređuje odgovore korisnika sa tisućama sličnih slučajeva kako bi mu pomogao u pronalaženju mogućih uzroka i objašnjenja njegovih simptoma. Nakon provjere simptoma sustav u realnom vremenu izrađuje kompletno izvješće koje je moguće preuzeti u obliku PDF datoteke, prikazuje popis relevantnih stanja/dijagnoza koje bi mogle biti uzrok korisnikovih zdravstvenim tegoba, savjetuje korisnika koji su slijedeći koraci koje bi trebao poduzeti i na kraju ga usmjerava najbližem odgovarajućem kvalificiranom medicinskom profesionalcu (bazirano na rezultatima provjere simptoma i geolokaciji korisnika i davatelja zdravstvene usluge)."

Koja je korist za cijelu zajednicu?

- Smanjenje broja ljudi koji nepotrebno traže liječenje (literatura pokazuje da se gotovo 18 % od ukupnog broja bolesnika koji i za najmanje tegobe koriste zdravstveni sustav može zbrinuti samo konzultacijom sa liječnikom i/ili samo liječenjem)
 
- Smanjenje pobola i smrti pojedinaca koji su zaista ugroženi (provjerom simptoma hitne pacijente se odmah upućuje gdje i kako dobiti pomoć. Medicinski laici često zanemaruju simptome koji ukazuju na hitna stanja)

- Educiranje i motiviranje pacijenata na promjenu štetnih navika

- Angažiranje i aktivno uključivanje pacijenata u liječenju i prevenciji svoje bolesti

- Liječenje uz samopomoć kada je to moguće.

"Sve navedeno će omogućiti da se medicinski radnici usredotoče na one pacijente kojima je stvarno potrebna profesionalna pomoć što može povećati i kvalitetu i dostupnost uz bolju kontrolu troškova. Sustav je u početku razvoja (prije više od godine dana) bio zamišljen za pružanje određenih komercijalnih usluga, ali izbijanjem epidemije odlučio sam ga prilagoditi i dati svima na besplatno korištenje. Sada je vrijeme međusobnog pomaganja i  ovo je moj prilog zajednici. Sve troškove razvoja pokrio sam vlastitim sredstvima i svojim radom na aplikaciji, ali sada nam predstoje  i neki fiksni troškovi (informatičar, najam određenih vanjskih servisa ) koje za sada uspijevam pokriti vlastitim sredstvima te uz pomoć sponzora i donatora. Te tvrtke su unatoč ekonomski nezahvalnim vremenima prepoznale vrijednost ovog projekta za zajednicu, pa im se javno zahvaljujem u svoje i u ime svih građana kojima ćemo pomoći." istaknuo je dr. Srđan Jerković.

Kako gledate na budućnost?

"Idemo dalje. Servis "pregledajme.com" stalno unpređujemo (treniramo i testiramo) te nadopunjavamo dodatnim mogućnostima. Sada je već dovoljno zreo da ga pokažemo i ustupimo svima na korištenje. Za 10-ak dana predstaviti ćemo i online alat za procjenu rizika od COVID-19 zasnovan na službenim smjernicama utvrđenim od WHO-a i ECDC-a. Povezan sam i sa domaćim, lokalnim stručnjacima koji se bave umjetnom inteligencijom. Programer iz Pule izradio je algoritam za detekciju upale pluća izazvane koronavirusom iz obične RDG slike pluća. Točnost je preko 93%, može biti i veća da imamo više primjera slika iz kojih algoritam „uči“. Spremni smo to rješenje ponuditi svima koji to žele, naravno besplatno i mogu nas odmah kontaktirati. RDG (PA snimak) pluća, pošalju  na web servis koji tu snimku odmah analizira i daje odgovor  (zdrava pluća, koronavirusna upala ili upala pluća). Tijekom testiranja niti jedna snimka sa zdravim plućima nije klasificirana kao patološka. Ovakvo rješenje je  jeftino ( gotovo svuda imamo RDG) i dostupno ( na raspolaganju je odmah, svima). - rekao je na kraju dr. Jerković i dodao:

Smatram da vlasti i industrija digitalnih rješenja trebaju raditi zajedno. Ako udružime snage, rješenja poput „pregledajme.com“ mogu ljudima pomoći u donošenju odluka utemeljenih na dokazima, umjesto pokušaja igranja " Google virtualnog liječnika". Suradnja na poljima medicine gdje se spaja informatika i medicina  je nužna , tu postoji punopotencijala, a imamo (još) domaće pameti. Izbjegavanje nepotrebnih posjeta obiteljskim liječnicima  i hitnim službama može donijeti stvarni doprinos i spasiti živote."

(rex)