Dr. Srđan Jerković osmislio kako pomoći Hitnoj pomoći

Dr. Srđan Jerković osmislio kako pomoći Hitnoj pomoći-92083

SAM JE OSMISLIO PROJEKT POD NAZIVOM ''ZAJEDNICA SPAŠAVA ŽIVOTE''
Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Istarske županije, dr. Srđan Jerković, u svoje slobodno vrijeme je dvije godine radio na projektu kojeg je sam osmilsio pod nazivom "Zajednica spašava živote", koji uključuje volontere u rad hitne službe, a preveo je i besplatnu aplikaciju za mobilne telefone "Staying Alive".

To je projekt koji će stanovnicima Istarske županije znatno povećati šanse za preživljavanje u slučaju kad dolazi do zastoja srca, jer u gradu je potrebno 7 do 12 minuta da Hitna pomoć stigne do unesrećene osobe, a u manjim i okolnim mjestima još i više, a kad srce stane već za 4 minute dolazi do oštećenja mozga i šanse za preživljavanje do dolaska hitne su drastično smanjene.

O čemu se točno radi, otkrio je sam dr. Srđan Jerković u razgovoru za Index.

''Pokrenuli smo projekt u kojem smo uključili volontere u rad hitne službe, a u sklopu toga smo predstavili i aplikaciju za mobilne telefone ''Staying Alive'', a volontere smo uključili u rad hitne službe kako bi unesrećenom kupili vrijeme od nastanka srčanog zastoja do dolaska HMP tima. Naša prijamno-dojavna jedinica nakon poziva svjedoka srčanog zastoja odmah šalje tim na lokaciju i daje instrukcije telefonom te istovremeno u naš IT sustav upisuje i lokaciju gdje je bolesnik. Uz to, sustav tada sam u radijusu 300 metara od unesrećenog, putem GPS mreže, pronalazi najbliže volontere koje upućuje prema unesrećenom koji tada mogu odmah započeti reanimaciju i provoditi je do dolaska tima HMS-a", rekao je dr. Srđan Jerković.

Volonteri mogu biti svi oni koji imaju certifikat da su položili tečaj za osnovno održavanje života. Prijavljuju se u sustav volontera putem aplikacije Staying Alive, tamo ispunjavaju podatke, slikaju svoju licencu i kad sve pošalju, potom im Zavod za hitnu medicinsku pomoć Istarske županije sve verificira i osoba se upisuje kao volonter, a trenutno u samo par dana ima upisanih 40-ak volontera.

Dr. Srđan Jerković ističe da tijekom ljetne sezone u slučaju nesreće reanimaciju na terenu vrše većinom stranci, a ne naši domaćini, zato im je, kaže, cilj educirati javnost, a građani se mogu educirati tako da skinu aplikaciju i vide sve module u kojima im je jasno pokazano kako se vrši reanimacija.

(rex)