Definitivan kraj Plomina C ?

Definitivan kraj Plomina C ?-68588

EUROPSKA KOMISIJA INFORMIRALA DA UGOVOR ZA TE PLOMIN C NIJE PRIHVATLJIV
Europska komisija je informirala HEP i Ministarstvo gospodarstva da planirani ugovor za termoelektranu Plomin C nije prihvatljiv. To je glavna informacija članka koji je jutros objavljen na portalu energetika-net.com. Osim toga, izjava Ministra gospodarstva Panenića glasi: „Kad na svojoj skupštini 13. lipnja Istarska županija prihvati novi županijski prostorni plan kojim se na njenom području predviđa samo gradnja energetskih postrojenja na plin ili obnovljive izvore, umire projekt Plomina C na ugljen.“

Zeleni (Zelena akcija, Zelena Istra, Greenpeace) smatraju kako je to konačna potvrda da je sav angažman HEP-a i dosadašnjih nekoliko Vlada RH na ovom projektu bio uzaludan. Odgovorni moraju priznati da je ovako tvrdoglavo inzistiranje na Plominu C na ugljen bila velika pogreška, da je ta ideja doživjela poraz te moraju javno, službeno i potpuno odustati od ovog štetnog projekta.
Prema informacijama iz navedenog članka na portalu energetika-net.com, regulatornom tijelu Europske komisije za tržišno natjecanje (DG Competition) problematična je ne samo HEP-ova garancija dugoročnog otkupa električne energije iz Plomina C, već i preveliki utjecaj politike na poslovanje HEP-a. DG Competition kaže da ako HEP inzistira na Plominu C, onda je nužno započeti javni postupak dubinskog ispitivanja projekta, u što mora biti uključena sva zainteresirana javnost. To znači da se ne bi analizirao samo model izgradnje i rada Plomina C, nego bi se analizirao način upravljanja HEP-om, a u cijelom procesu morale bi biti konzultirane i udruge za zaštitu okoliša.

Zeleni i podsjećaju kako su godinama, osim na okolišne posljedice Plomina C, ukazivali i na neprihvatljivost ugovora za ovaj projekt. Tim ugovorom HEP je planirao idućih 20 – 30 godina garantirati otkup najmanje 50% proizvedene električne energije iz Plomina C, a podaci koji su dolazili u medije govorili su da se radi o 2 – 3 puta skupljoj električnoj energiji od one koja je dostupna na europskom tržištu. Pokušaji argumentacije o Plominu C kao osiguravatelju energetske neovisnosti uvijek su zvučali neuvjerljivo, s obzirom da je predviđeni energent ugljen kojeg bi Hrvatska mora uvoziti. (Rex)