Debakl Puljana na domaćem parketu

Debakl Puljana na domaćem parketu-114889

PULA 1981 - KVARNER 2010 70:92
Dvije su utakmice odigrane u Domu sportova Mate Parlov u subotnje poslijepodne, jedna u prvom poluvremenu, gdje su momčadi bile u egalu sve do odmora, a druga u nastavku, gdje su se košarkaši Pule 1981 odlučili gotovo maknuti s parketa i pozvati goste iz Rijeke da bez puno muke uzmu puni plijen i nakon pet uzastopnih prvenstvenih poraza nazad kroz Učku odu uz slavlje i pjesmu. Konačnih 70:92 zorno preslikava nadmoć koju je Kvarner 2010 pokazao u utakmici 17. kola Prve muške lige, nakon kojeg pulski prvoligaš ostaje prikovan na dnu ljestvice, iako s dvije odigrane utakmice manje.

Otvorili su Bijeloplavi, kao i mnogo puta ove sezone, dobro utakmicu, petim poenom Travice poveli u 3. minuti šest razlike (10:4), no gosti brzo konsolidiraju svoje redove i koriste propusnu obranu Pule 1981 kako bi se vratili u egal tricom raspoloženog Jasharija (14:14) u 6. minuti. Nakon pet uzastopnih poena Eleza domaći ponovo bježe na +6 (24:18), ali ni ovoga puta odvajanje nije uspješno pa Volarević tricom zaključuje prvu četvrtinu pri rezultatu 26:23. U drugih deset minuta Bijeloplavi se triput značajnije odvajaju, drugi put u 17. minuti kada odlaze na +7 (40:33), a treći put minutu kasnije kada imaju +8 (43:35), no ne koriste dobar 'momentum' pa Riječani na dogovor u svlačionicu odlaze sa samo košem zaostatka (45:44).

Nastavak 'traje' sedam minuta, Klepo pogađa dva slobodna bacanja za 'minus' dva (54:56) u 27. minuti, nakon čega gosti rade 13:0 uz tri trice i u posljednjih se deset minuta ulazi pri pomalo nevjerojatnih 55:69. U posljednjih deset minuta potpuno ništavilo u redovima pulskog prvoligaša čiji igrači pokušavaju ishitrenim napadima uhvatiti priključak dok obrane doslovno nema pa veterani Štemberger i Perković lakoćom poentiraju te rutinirano dodatno povećavaju prednost koja je u 36. minuti iznosila ogromnih 27 razlike (62:89). Ipak, ulaskom igrača s klupe u posljednjim trenucima Bijeloplavi do posljednje sirene smanjuju na i dalje neprihvatljivih 22 razlike, osobito uzimajući u obzir težinu samog susreta i način na koji je do poraza došlo.

Istaknuti nekoga po efikasnosti u redovima domaćih nezahvalan je zadatak, no statistike radi, Krešimir Elez je susret zaključio s 15 koševa i 6 skokova, Matija Bilalović s 14 koševa i 6 skokova, a Martin Klepo s 10 koševa i 6 asistencija. U momčadi Kvarnera 2010 briljirao je ponovo kapetan Siniša Štemberger, koji i s 41 godinom na leđima može biti primjer mlađima. Samo ga je jedna asistencija dijelila od triple-double učinka, susret je naime zaključio s 24 postignuta koša, 11 skokova i 9 točnih dodavanja. Odlična pratnja su mu bili Elham Jashari i Andro Krstinić s po 18 postignutih koševa.

Propustili su košarkaši Pule 1981 veliku šansu, i za otvoriti pobjednički niz, i za bijeg iz opasne zone, no, više od rezultata i zaslužene pobjede gostiju, zabrinjava činjenica da na terenu nisu previše ni pokazali kako bi uzeli oba boda. 'Mekana' obrana, bezidejnost i sebičnost u napadu, nisu i ne mogu biti recept za ozbiljne rezultate. U srijedu, 24. veljače, s početkom u 16 sati, na rasporedu je nova domaća utakmica, ona protiv Samobora, u sklopu zaostalog 12. kola. Mjesta za novi 'kiks' nema, no to ove sezone za Bijeloplave i njihove navijače nije novost.

PULA 1981 - KVARNER 2010 70:92 (26:23, 19:21, 10:25, 15:23)

Pula 1981: Wardlow 9, Vučinić, Elez 15, Bosnakis 3, Marić 2, Bilalović 14, Guštin 2, Gustovarac 2, Maurović, Travica 7, Ostojić 6, Klepo 10; trener: Nicević.

Kvarner 2010: Štemberger 24, Delpin 5, Smojver 6, Jashari 18, Krstinić 18, Jadrijev 2, Perković 14, Volarević 5, Krulčić, Penić, Ćosić, Smokvić; trener: Šućurović.

(REX/FOTO ELVIS MALAGIĆ/IZVOR KK PULA 1981)