Danas konferencija „Izazovi galerija u razvoju publike“

Danas konferencija „Izazovi galerija u razvoju publike“-108756

PETAK, 31. SRPNJA 2020. U SVETIM SRCIMA
U petak, 31. srpnja 2020. godine u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca u Puli, održat će se jednodnevna konferencija „Izazovi galerija u razvoju publike“ koju u okviru projekta Jačanje kapaciteta hrvatskih galerija za razvoj publike organizira Udruga za poticanje kreativnosti Atanor u partnerstvu s Istarskom kulturnom agencijom i Arheološkim muzejom Istre, uz podršku Ministarstva kulture i Grada Pule.

Najveći interes za sudjelovanje na konferenciji, koja će na jednom mjestu okupiti brojne stručnjake i kulturne djelatnike koji se bave razvojem publike, pokazali su galerijski djelatnici i predstavnici kulturnih institucija. Cilj konferencije je doprinijeti aktualnoj temi razvoja publike u kontekstu hrvatskih galerija te potaknuti sudionike na kreativan dijalog o metodama i strategijama njezine provedbe.

Na konferenciji će se održati panel rasprava Što, tko i za koga? – ciljane skupine i inovativni modeli, na kojoj će Ketrin Milićević Mijošek, ravnateljica Muzeja suvremene umjetnosti Istre,
Iva Lanča Joldić, koordinatorica za programe i projekte Gradske knjižnice i čitaonice Pula i Kristina Nefat, voditeljica galerije HUiU, govoriti o iskustvu razvoja publike u svojim organizacijama i institucijama; koje metode koriste te koliko vremena, ljudskih resursa i ostalih sredstava ulažu u proces razvoja publike.

Na konferenciji će biti predstavljen nacrt istraživanja koje će poslužiti za bolje razumijevanje potreba i navika galerijske publike te priručnik koji kontekstualizira temu i sažima najvažnije spoznaje, kako bi se galerijski djelatnici njime mogli dalje koristiti. Dr. sc. Željka Miklošević, s Katedre za muzeologiju i upravljanje baštinom pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, održat će predavanje „Uvod u teoriju i prakse razvoja publike“, dok će doc. mr. art. Darija Žmak Kunić, prodekanica za umjetničko-znanstvenu djelatnost Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, prezentirati projekt „Participativni muzeji u zajednici“. Manuela Hrvatin, nacionalna koordinatorica za interpretaciju baštine međunarodne organizacije Interpret Europe, vodit će radionicu Storytelling kao alat u procesu razvoja publike. 

Uz to, šest voditelja/ica hrvatskih galerija će u formi kratkih prezentacija istaknuti vlastite primjere dobre prakse za uključivanje stručnjaka i šire publike na galerijsku scenu. Predsjednik Hrvatskog udruženja likovnih umjetnika Splita Vice Tomasović govorit će o mogućnosti prezentacije umjetničkih projekata u digitalnom obliku, voditeljica projekta razvoja publike u Hrvatskom udruženju interdisciplinarnih umjetnika Rudija Pavličević govorit će prvenstveno o novim načinima angažiranog i kritičkog razmišljanja u kulturnim organizacijama te obogaćivanju ponude kulturnih sadržaja za djecu i mlade, voditeljica galerija Hrvatskog društva likovnih umetnika iz Zagreba Martina Miholić predstavit će koncept 35. Salona mladih, voditeljica Gradske galerije Labin Tea Bičić Belušić govorit će o razvoju publike i stručnim vodstvima u Parku skulptura Dubrova, voditeljica izložbenog programa Laube Kristina Jakuš predstavit će Boutique Art Fair Nesvrstani - umjetnički sajam koji pruža komercijalnu komunikacijsku platformu za galerije i priliku za prezentaciju samostalnim umjetnicima. Za kraj, voditeljica Galerije Pikto, Nela Simić prezentirat će primjer razvoja stručne publike kroz izložbeno-edukativni ciklus Samo jednom prvi put za mlade kustose.

(REX)