Dan koji je promijenio hrvatsku i istarsku rock scenu

Dan koji je promijenio hrvatsku i istarsku rock scenu-78271

TRIDESET GODINA OD POBJEDE KUD-a IDIJOTI NA FESTIVALU U SUBOTICI
Prije točno trideset godina četvorica puležana Branko Črnac-Tusta, Sale Veruda, Nenad Marjanović DR Fric i Diego Bosusuco Ptica otputovali su na festival u Subotici, najjači festival pop i rock glazbe u ondašnjoj državi.

Okupljeni pod imenom KUD Idijoti Tusta, Sale, Fric i Ptica ispisali su jednu od najljepših i najznačajnijih  priča pulske i istarske supkulturne scene.
Subotički festival bila je prestižna manifestacija koja se održavala jedanput godišnje u svibnju mjesecu, a pokrenuta  je s ciljem obilježavanja Dana mladosti na saveznoj razini.

Radilo se o manifestaciji koja je je u tri dana na nekoliko lokacija okupljala najzanimljivije projekte, albume, knjige iz područja pop i rock glazbe te je te 1987. godine povezala najprestižnije festivale u Jugoslaviji.
 

Na festivalu su predstavljeni YURM (Zagreb), Zaječarska gitarijada, Novi rock (Ljubljana) te Makedonska rock liga.
U konkurenciji 276  izvođača koji su poslali svoje snimke pulski pankeri su uspjeli uči među 10 sastava koji su nastupali na centralnoj manifestaciji u sportskoj dvorani u Subotici.

Osim KUD-a Idijoti među najbolje sastave te 1987. godine kvalificirali  su se Indust bag iz Metlike, Mizar iz Skoplja, Tužne uši iz Splita, Grad iz Rijeke, Heavy company iz Jesenica, Bojler iz Idrije, Center za dehumanizacijo iz mjesta Trate te Oslobodioci iz Obrenovca.

KUD Idijoti nastupili su prvu polufinalnu večer nakon čega ih je stručni žiri kojeg su između ostalih sačinjavali Ognjen Tvrtković iz Sarajeva, Petar Janjatović i Vladimir Stakić iz Beograda, Marijan Ogrinc iz Ljubljane odmah po okončanju nastupa proglasio finalistima.

Prepuna sportska dvorana u Subotici je zadnji dan festivala izabrala pobjednika, bili su to KUD Idijoti.

Totalni autsajderi iz Pule, koji su na  iznenađenje organizatora na festival pristigli dan ranije jer linije Pule i ostatka države nisu funkcionirale, a i organizacija je pulskim „brodograditeljima“ u to vrijeme bila nešto slabija strana, punili su tih dana medije, emitirani su u centralnom termin JRT-a pred početak proslave Dana mladosti koji se održavao na stadionu JNA u Beogradu. Jedno TV emitiranje lansiralo ih je na scenu ondašnje Jugoslavije, gotovo da nije bilo čovjeka koji nije zapazio četvorku iz Pule s ne baš uobičajenim imenom KUD Idijoti.

KUD Idijoti su ovu pobjedu i medijsku pozornost znalački iskoristili za izgradnju daljnje karijere i vrlo brzo su postali jedan od najboljih i najznačajnijih klupskih sastava na Balkanu.

Osim glazbene karijere KUD Idijoti su ratnih 90-ih izgradili status antifašističkih heroja te su ih neki kritičari prozvali najvećim "malim" bendom u povijesti Jugoslavije.  

Pobjeda KUD Idijota bila je značajan vjetar u leđa pulskoj i istarskoj supkulturnoj sceni koja je u drugoj polovini 80-ih doživjela snažan procvat. (REX)