U srijedu 22. siječnja na Trgovačkom sudu u Pazinu održat će se ročište na kojem bi Skupština vjerovnika trebala donijeti odluku o planu stečajne upraviteljice Uljanika kojim se predviđa likvidacija krovne tvrtke Uljanik grupe,..."/>

Dan „D“ za Uljanik i njegova društva – proizvodnja ili likvidacija?

Dan „D“ za Uljanik i njegova društva – proizvodnja ili likvidacija?-103364

BORIS CEROVAC: "VLADA JE NA POTEZU"
U srijedu 22. siječnja na Trgovačkom sudu u Pazinu održat će se ročište na kojem bi Skupština vjerovnika trebala donijeti odluku o planu stečajne upraviteljice Uljanika kojim se predviđa likvidacija krovne tvrtke Uljanik grupe, ali i oživljavanje brodogradnje, na način da se prenesu koncesije, oprema i započete gradnje na tvrtku Uljanik brodogradnja 1856.

Kakva je trenutna situacija u Uljaniku upitali smo Borisa Cerovca , predsjednika Jadranskog sindikata.

„Trenutno se radi u nekoliko Uljanikovih društava. U prostorima Uljanik Strojogradnje d.d. u stečaju, radi oko pedesetak radnika (nekadašnjih radnika Uljanikovih društava) na izradi vinčeva za češkog vlasnika. Za nastavak proizvodnje u navedenim prostorima mora se riješiti status Strojogradnje u stečaju kao i dobivanje koncesije, a što uglavnom ovisi o odluci Vlade RH kao najvećeg vjerovnika Uljanik d.d., koja bi se trebala obznaniti 22.01.2020 na skupštini vjerovnika.
U TESU-u radi oko dvadeset radnika (nekadašnjih radnika TESU-a) na izradi generatora za talijanskog naručitelja, ali za nastavak proizvodnje, ugovaranja novih poslova potrebno je  od države ishodovati koncesiju.
Uljanik Standard jedino je društvo koje nije u stečaju i koje posluje sa teškoćama, a uglavnom rade na uslužnim djelatnostima, od trgovine, samačkih hotela,   na rentanju i prodaji stanova, a zaposleno je oko dvadesetak radnika.

Uljanik brodogradilište u stečaju ima trenutno zaposlenih oko šezdesetak radnika, koji rade na knjigovodstvu, djelatnostima platnog ureda, pravne službe, kadrovske službe, informatičara, održavanju strojeva i uređaja .  Uljanik d.d. u stečaju ima zaposlenih oko dvadesetak radnika uglavnom djelatnike  od knjigovodstva do zaštitara“ pojasnio je Cerovac.

Radnici Uljanik d.d. u stečaju zajedno sa radnicima Uljanik Brodogradilišta d.d u stečaju izradili su plan kojim bi se trebala oživjeti proizvodnja, brodogradnja kroz poduzeće "Uljanik brodogradnja 1856" na dosadašnjem području Uljanika.

Kakav je to plan upitali smo Cerovca. Čiji odgovor za Regional Express  u cijelosti prenosimo :

„Planom bi iz Uljanika u novo društvo trebalo prenijeti koncesiju, a iz brodogradilišta strojeve, uređaje, dizalice i alat. Uz pripremu jaružala za tegljenje, prvi brod kojeg bi trebalo izraditi, dovršiti, je brod za prijevoz stoke, koji je izrađen oko 40% i nalazi se na Navozu u Uljaniku. U ovom trenutku to je maksimum kojeg se moglo odraditi u Uljaniku, te bez odluka Vlade RH nema pomaka u rješavanju statusa brodogradilišta“

Nadalje, mogao bih reći da je 22.1.2020. dan "D" za Uljanik i njegove nekadašnje radnike, kao i za grad Pulu i Istru, ali previše je tih dana "D" bilo kroz godinu i po dana, a umjesto pozitivnog pomaka, svakim danom nalazili  smo se u sve većim problemima, jer dato obećanje od strane Ministra nije poštovano.

Moja je želja da se 22.1 na skupštini vjerovnika Vlada RH kao najveći vjerovnik napokon izjasni što želi sa Uljanikom, a to znači nastavak proizvodnje, odnosno prihvaćanje plana stečajne upraviteljice, ili likvidacija? Želim vjerovati da će prevagnuti isplativost nastavka proizvodnje, a ne politička igra i da će se u Uljaniku ponovno graditi brodovi. Da će kroz taj vid zaposliti se oko petstotinjak radnika i to kroz društvo  "Uljanik brodogradnju 1856" i tristotinjak radnika kroz kooperaciju sa tendencijom rasta broja zaposlenih.

Ako Vlada RH kao većinski vjerovnik 22.1. na skupštini vjerovnika prihvati predloženi plan, biti će urađen samo prvi korak prema pokretanju brodogradnje u Uljaniku.

Drugi, nezaobilazni korak, a vremenski jako hitan je donošenje odluke o davanju jamstva za kredit potreban za dovršetak stočara od strane Vlade RH. Tek, kada se i ako se ostvare oba uvjeta, pristupa se pozivanju i zapošljavanju radnika, radnika koji bi trebali svojim radom ostvariti plaću, a ne kao što je to bilo uobičajeno dovoditi podobne i izmišljati nepotrebna radna mjesta.

Ostaje da vidimo što je današnjoj Vladi RH prioritet. Srijedu 22.1. nakon Skupštine vjerovnika znati ćemo što je važnije
1. Političko pitanje
2. Pokretanje proizvodnje
3. Odgađanje donošenja odluke, koje neminovno vodi u jednom smjeru, u smjeru da stečajni sam proglasi likvidaciju.

Moram se dotaknuti lokalne politike, koja se pritajila i čeka da netko u Zagrebu donese odluku o sudbini Uljanika, a da se reagiranja dogode nakon što bude poznata konačna odluka“.

Na kraju je Cerovac naglasio kako isplate potraživanja radnika brodogradilišta nisu zagarantirana, ni likvidacijom, a niti nastavkom proizvodnje. „Sukladno mišljenju struke, moguće je ostvariti veći postotak iznosa kroz pokretanje proizvodnje, ali to pitanje i dalje će  ostati otvoreno. To je pitanje na kojem treba raditi“ – zaključio je Cerovac.

U Uljaniku je bilo riječi i prošlog tjedna u Saboru kada je zastupnik IDS-a Tulio Demetlika postavio pitanje Premijeru Plenkoviću te dodao kako je sudbina Uljanika u rukama vjerovnika, a u donošenju te odluke ključan glas je glas države, odnosno Vaše Vlade. Premijer Plenković na postavljeno pitanje nije dao nikakav konkretan odgovor, već je samo napomenuo da će Vlada imati svoju poziciju te da će ministar Horvat  o tome izvijestiti javnost. (N.M)