Damir Grünbaum predsjednik kluba zastupnika Živog zida Skupštine IŽ

Damir Grünbaum predsjednik kluba zastupnika Živog zida Skupštine IŽ-82995

UOČI KONFERENCIJE PROGOVARA O PROBLEMU KAŠTJUNA...
Predsjednik kluba zastupnika Živog zida Skupštine IŽ Damir Grünbaum uoči današnje konferencije za novinare, uputio nam je dopis kojeg prenosimo u cjelosti:

"Dovršenjem Centra za gospodarenje otpadom Kaštjun te realizacijom projekata odvodnje i pročiščavanja otpadnih voda aglomeracija Rovinj, Poreč, Umag, Novigrad i Savudrija odvoz smeća i naknada za vodu poskupit će najmanje 30%. Nadam se da to poskupljenje neće biti i višestruko veće od 30% poput  riječkog odvoza smeća od 107%.
Sve su te investicije prikazane kao neophodne radi zaštite okoliša, "poklonjenih" sredstava iz EU fondova, zelenog turizma sa 5 zvijezdica itd. , a na kraju najveći dio tereta pada na leđa građana bez upozorenja ili razumljivog objašnjenja odgovornih institucija. 
Kaštjun je projekt unaprijed osuđen na propast. Njegov je kapacitet zbrinjavanje 100 tisuća tona otpada što je cjelokupni otpad Istre. Neću ni spominjati da je izabrana "pretpovijesna" skupa tehnologija, ali kako je netko mogao zaboraviti na naše obveze prema EU , a što je i regulirano novom Uredbom o gospodarenju komunalnim otpadom gdje su sve jedinice lokalne samouprave primorane da do veljače 2018. organiziraju primarno razvrstavanje otpada kako bi dosegli cilj da do 2022. godine recikliraju 50% otpada ? Dakle Kaštjun će od 2022. raditi sa pola kapaciteta ili ćemo plaćati ogromne penale. Plaćati ćemo mi, građani, u bilo kojem slučaju!!! Jedini koji će profitirati iz svega toga je Holzim, dobijati će besplatno gorivo iz Kaštjuna uz to smo mu i renovirali peći. Da li je možda to i bio cilj svega?

Projekti odvodnje i pročiščavanja otpadnih voda su u najmanju ruku sumnjivi. Protivno Zakonu o javnoj nabavi u studijama i natječaju  je specificirana i izabrana  MBR tehnologija pročiščavanja za sve aglomeracije. Ta tehnologija u investiciji, pogonu i održavanju je oko 20% skuplja od ostalih tehnologija. Očito je da su studije izvedivosti bile frizirane kako bi se lažno prikazala isplativost i prednosti te tehnologije. Kako su u laži kratke noge, na natječaj za izgradnju pročiščivača aglomeracije Rovinj došlo je 9 ponuda od kojih je najniža 20% viša, a ostale do 100% više od one u Studiji izvedivosti.
Zašto onda ta skupa tehnologija koju ni struka ne preporuča? Možda je odgovor u natječaju za 4 pročiščivača aglomeracije Poreča (Lanterna,Vrsar, Poreč jug i Poreč sjever) gdje su natječaj nakon trećeg ponavljanja dobili francuski Degremont i austrijski Strabag iako su bili gotovo 50 mil kuna skuplji od konkurencije i tek na 8 mjestu nakon prvog natječaja. Napomenimo da je nadzor cijelog projekta dodijeljen tvrtki iz grupacije Degremont. Da li ćemo svjedočiti sličnom ili istom igrokazu na slijedećim natječajima???
  
Sve se to opravdava time da  MBR bolje pročiščava vodu od ostalih tehnologija, međutim radi se o skupim promilima, a dobro znamo da je  more uz obalu Istre čisto i da se na 27 mjesta redovno vrši uzorkovanje koje dokazuje njegovu čistoću. Glavni zagađivači cijelog sjevernog Jadrana su gradovi i industrija sjeverne Italije i rijeka Po i tu se ništa ne može učiniti.

Rovinjski pročiščivač će i dezinficirati otpadnu vodu uz 7,5 km novih odvodnih cijevi, te navodnjavati zelene površine cijele godine. To je u najmanju ruku smiješno, ta će voda biti višestruko skuplja od one iz vodoopskrbnog sustava koji ne oskudijeva vodom i pročiščivat će se cijele godine, a ne samo ljeti što bi bilo logično. Stručnjaci su predlagali da se samo jedan modul (cca 20% kpc) osposobi za takvo pročiščivanje, međutim to se nije uslišalo.  Postoji i veliki rizik insercije klorida, morske vode u sustav kolektora te je moguće da u kratkom roku taj skupi sustav zalijevanja bude izvan upotrebe.
Navodi se u Studijama da je MBR  prilagodljiviji naglim povećanjima opterećenja radi turistčke sezone što nije istina i stručnjaci će to lako opovrgnuti. Isto vrijedi i za navode da je drugim tehnologijama pročiščavanja otpadnih voda potrebna  veća površina, a bez da im se dozvoli da daju svoju ponudu na natječaj i predstave svoje mogućnosti.

Još uvijek postoji nada za aglomeracije Umag, Novigrad i Savudrija te ostalim projektima koji se planiraju da otvore natječaj i jeftinijim tehnologijama.
Oko građana Istre se stegnula čvrsta omča poskupljenja koja se mogla izbjeći ili barem umanjiti da oni koji o tome odlučuju nisu vođeni interesima koji nisu i interesi njihovih građana. Nevjerojatno je da su svi nakon izbora zaboravili obećanja, zaboravili na građane, a posebno na one socijalno najosjetljivije. Ne pomaže se i ne donose se zakoni koji bi olakšali život ovršenima, blokiranima i svima u dužničkom ropstvu, naprotiv, novim, pretjeranim poskupljenjima još im se više otežava život. Dokle?   "

(rex)