“Brtonigla – grad vina” radi muzej vina i seljačkog stvaralaštva

PUTEVI GASTRONOMIJE
Piše: Doris Cerin Otočan
Istra, teritorij koji je odavno ušao u utrku sa najraprezentativnijim europskim regijama u domeni kulture enogastronomije i nadasve u mnogočemu „prestigao zapadnog učitelja“ kada je riječ o valorizaciji, vizualnom identitetu i inovativnoj promociji tipičnih proizvoda, svakako ne čudi činjenica postojanja modernog zdanja u završnoj fazi nastajanja, Muzeja  vina i seljačkog stvaralaštva u Općini Brtonigla koja je dio međunarodne Asocijacije „Citta‘ del vino“.
I vjerujte, zdanje je koncipirano na svjetski način tako da će u prostore Muzeja nakon završetka radova i službenog otvorenja biti smještene važne turističke i diplomatske institucije kao Turistička zajednica i ADL Ambasada lokalne demokracije Brtonigle. Za ljubitelje vina dobro je znati da ćete u svoju kartu wine destinacija uz mnoge vinare teritorija moći uklopiti i Muzej koji će kao zanimljivost u svom sklopu uz stari renovirani mlin imati i Gradsku enoteku smještenu uz atrij na otvorenom zamišljen za promocije, degustacije, kulturalna događanja vezana uz gastronomsku scenu, komorne koncerte ili manifestacije sličnoga profila, te nezaobilazni vinski laboratorij, čime će nekadašnji mentalitet neinventivnih muzeja zasigurno u Brtonigli zamrijeti. Interesantna je jedna tematska terasa koja se vezuje uz tradicijsku legendu. To je „Priča o tri kraljice: kruha, maslinovog ulja i vina“,a vidik je jedinstven u Istri. Dakle i u sitnim detaljima kulturni i enološki aspekti ponude ugrađeni su u zdanje.
U realizaciji projekta Muzeja vina i seljačkog stvaralaštva u svezi financiranja uz Općinu Brtonigla sudjelovali su Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture iz programa Europske banke za investicije pod nazivom »Integralni razvoj lokalnih zajednica – EIB II«, zatim Istarska županija i Ministarstvo turizma. Budući da je prema načinu i karakteristikama gradnje zgrada vrednovana kao energetski učinkovita dobiveno je dodatno financiranje i od Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti. Tražena su dodatna sredstva sufinanciranja za završetak radova II. faze obrtničko-građevinskih radova na zgradi muzeja te II. faze konzervatorsko-restauratorskih radova na postrojenju mlina. Objekt se kandidirao i na EU program IPA Adriatico te se isto tako za II. fazu radova očekuje financijska pomoć Ministarstva turizma, Ministarstva kulture, te Istarske županije i Projketa SeeNet MVP-a Italije i Regije Toscana.
Željela sam da se dobije slika male općine koja radi korake gigantskoga grada što znači da su uz znanje, sposobnost, odgovornost, marljivost i motiviranost za napredak i proširenje turističke ponude teritorija „mali prvi, a veliki posljednji“.  I nada je kako Brtonigla neće ostati jedini prijmejr za Muzej takvoga tipa u Hrvatskoj i na Zapadnom Balkanu.
Vezano uz našu tjednu kolumnu vratimo se na recept tjedna kojega vezujem sa jesenskim primatom među voćem u Istri, a to je grožđe. Vrijeme berbe malvazije je završeno i čeka se Martinje, a za pravo kušanje berbe 2010 sačekati ćemo sredinu proljeća sljedeće godine. Do tada uživajte u delicijama confettura i pripreme grožđa na sto načina.
Recept: GROŽĐE SA ŠIPKOM I ROGAČEM U MEDU I MASLINOVOM ULJU
Stavite kuhati 3 kg grožđa malvazije na laganoj vatri i dodajte 1 dcl maslinovog ulja sorte bjelica, 2 velika očišćena šipka i 200 gr meda bagrema. Nakon 1,5 h kuhanja dodajte 50 gr mljevenog rogača i prethodno namoćenu želatinu u listićima – zavisno o željenom stupnju zgušnjavanja (1 pakiranje je za ½ l vode). Dobit ćete zaista poseban desert. U slast!