Boljunčić: Neka država spusti više dužnosti i više sredstva na lokalnu razinu

Boljunčić: Neka država spusti više dužnosti i više sredstva na lokalnu razinu-53805

SA DANAŠNJE SJEDNICI SABORA
„Takav prijedlog Zakona dovesti će do toga da će gradovi i općine koji su imali status brdsko-planinskog područja postati ponovno nerazvijeni“ izjavio je predsjednik Kluba zastupnika IDS-a Valter Boljunčić na današnjoj sjednici Sabora na temu Prijedloga Zakona o Brdsko-planinskim područjima.

   Šteta je još veća, smatra Boljunčić, jer su općine i gradovi poput osam jedinica lokalne samouprave u Istri te većina
krajeva Gorskog kotara, uspjeli s potporama donekle dostignuti razinu razvoja kakvu imaju i drugi. Saborski zastupnik IDS-a istaknuo je da će glasati protiv tog prijedloga Zakona ne znači biti protiv toga da nerazvijeni dijelovi Hrvatske dobiju potporu, već da je potrebno uzeti u obzir budućnost i perspektive razvoja dosadašnjih brdsko-planinskih područja, koji ovim zakonom gube potporu.

   Nadalje, kazao je Boljunčić, ovim zakonom se dodatno centraliziraju sredstva, a nedopustivo je da se pokušavalo svesti krivnju na lokalnu zajednicu i njene čelnike. Naglasio je da je u godinama krize centralna država povećala za 30% broj zaposlenika i za 30% povećala plaće te je naveo suprotan primjer na lokalnom nivou, preciznije Grada Pule, koji je od 2008. do danas smanjilo broj zaposlenika za 25% a prihodi koji idu na plaće iznose 10,8 izvornih prihoda.

- Svaljivanje ceha za razvoj tih dijelova na lokalnu zajednicu i tvrditi da svi moramo podnijet jednaki teret, nije točno. Lokalna zajednica, znači jedinice regionalne i lokalne samouprave troše i na njih pada samo 5% prihoda, a ako gledamo dug na jedinice lokalne samouprave pada ispod 2% državnoga duga.

   Boljunčić je jasno poručio da ovaj zakon ide ka centralizaciji, umjesto najavljenoj decentralizaciji te da će imati
negativne posljedice za brdsko-planinska područja, gdje samo u Istri živi više od 13 tisuća stanovnika. - Kada bi ta mjesta bila toliko razvijena, ne bi dolazilo do odljeva stanovništva, već bi valjda ljudi došli tamo živjeti!, napomenuo je saborski zastupnik IDS-a.

- I budimo jasni, to ne daje država, to je samo dio novca od poreza na dohodak koji prihodi lokalna zajednica, kojoj se ostavlja malo više od ostalih, naglasio je Boljunčić napomenuvši da IDS traži da „ono što se ostvari u nekoj zajednici koja djeluje pod otežanim gospodarskim uvjetima, ostane u toj lokalnoj zajednici“.

   Na kraju, Boljunčić je predložio da državna vlast „spusti više dužnosti i više sredstva“ na lokalnu razinu, što bi omogućilo da se vidi tko je sposoban upravljati svojim razvojem. Također, Klub zastupnika IDS-a podnio je dva amandmana, kojima se predlaže da status potpomognutog područja imaju i jedinice lokalne samouprave koje imaju status brdsko-planinskog područja bez obzira na njihov indeks razvijenosti sve dok se ne nađe adekvatno rješenje.

   U raspravu se uključio i saborski zastupnik IDS-a Giovanni Sponza iznijevši stav da je „došlo vrijeme da se svi skupa založimo i za cjelovita i za održiva rješenja“.
- Slijedom toga želim kazati da idemo krivim putem. Umjesto da paralelno razgovaramo o decentralizaciji, o regionalizaciji i o reformi jedinica lokalne samouprave slijedom čega bi došli do cjelovitih i održivih sustavnih rješenja mi idemo uvijek obrnutim putem, jednostavno ne shvaćamo da lokomotive razvoja jesu jedinice lokalne samouprave, da trebamo financijski ojačati njihov financijski kapacitet, da moramo prema njima imati puno povjerenje i da jedinice lokalne samouprave ili čelnik je ništa drugo nego državni namještenik na lokalnom nivou.

- Mi smo partneri, mi činimo jednu zajedničku cjelovitu cjelinu i slijedom toga želimo rasteretiti državnu razinu nepotrebnih operativnih razina radnji, a državnoj razini dati jednostavno da svoj kapacitet usmjeri prema strateškim promišljanjima“, kazao je saborski zastupnik IDS-a.

   Sponza je zaključio da će „današnjim predloženim zakonskim rješenjem, oko 13 tisuća građanki i građana Istre doživjeti ne mali pad životnog standarda“, što se može spriječiti ako budu prihvaćeni amandmani IDS-a. Rex