Bokeljska večer u Puli

Bokeljska večer u Puli-86226

SUBOTA, 17. OŽUJKA U 19 SATI, DOM HRVATSKIH BRANITELJA
Hrvatska bratovština istarske županije „Bokeljska mornarica 809“ Pula u povodu proslave patrona Grada Kotora i Boke Kotorske,  sv. Tripuna, i dvadesetčetvrte godišnjice  djelovanja udruge Bokelja u Istarskoj županiji, organizira tradicionalno okupljanje Bokelja i njihovih prijatelja na Bokeljskoj večeri, u subotu, 17. ožujka, s početkom u 19:00 sati u Domu hrvatskih branitelja.

Po tradiciji tripundanskih svečanosti mali admiral Bokeljske mornarice, Domagoj Pasković, će govoriti Lode, pohvale sv. Tripunu i najaviti svečanost, a članovi bratovštine u odorama izvest će stoljetno Kolo bokeljske mornarice. U programu večeri posebno ističemo prigodni nastup opernog pjevača Ronalda Brausa i pijanistice Vesne Ivanović Ocvrik. Zabavni dio programa rezerviran je za ples, igre i bogatu večeru.
 
Tako će gosti na ovoj večeri moći doživjeti tračak bogate povijesne, duhovne i kulturne tradicije zavičaja Boke kotorske i Bokeljske mornarice. A ta povijest je vrlo duga i potiče prema predaji iz 809 godine, kada se brod sa ostacima tijela sv. Tripuna, na putu prema Veneciji, zbog nevremena, zaustavio u Kotorušto je protumačeno kao volja sveca i tamo ostao. Na dočeku sveca, kotorski mornari su zaplesali kolo u njegovu čast. To kolo je kasnije nazvano Kolo sv. Tripuna, pa još kasnije kolo Bokeljske mornarice, budući ga izvodi samo Bokeljska mornarica. Utemeljenje Bokeljske mornarica, koja je tijekom povijesti mijenjala svoju ulogu, prema znanstvenim dokazima, se smješta sredinom 14.stoljeća, a prvi statut koji se bilježi je iz 1463. godine.
 
Bokeljska mornarica u Hrvatskoj djeluje u okviru pet bratovština i to u Zagrebu, Rijeci, Puli, Splitu i Dubrovniku. Ukupno imaju blizu 800 članova. Prve organizirane aktivnosti iseljenih Bokelja zabilježene su 1873. godine u Splitu. U Zagrebu je udruga Bokelja osnovana 1924.godine, u Rijeci, šezdesetih godina prošloga stoljeća, a u Puli i Dubrovniku početkom 90-tih.

(REX)