Benčić: Radnici Vodovoda imaju najveću prosječnu plaću u branši!

ODBIJEN PRIJEDLOG SINDIKATA DA SE POVEĆAJU CIJENE USLUGA
Dana 22. rujna 2010. uspješno su dovršeni pregovori između Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika i Grada Pule oko zaključivanja trećeg Dodatka kolektivnom ugovoru kojim se uređuju materijalna prava službenika i namještenika u narednom periodu sukladno odredbama zakona o porezu na dohodak. Temeljni Kolektivni ugovor zaključen je dana 15. veljače 2007. Glavni pregovarač u ime Grada Pule, Mirjana Benčić istaknula je zadovoljstvo pokazanom visokom društvenom sviješću predstavnika Sindikata državnih i lokalnih službenija i namještenika koja se može vidjeti i iz postignutog dogovora. Dodatkom je dogovoreno da ukupne godišnje isplate za božićnicu i regres budu u visini neoporezivih 2.500 kuna godišnje. Očekivana ušteda u proračunu po ovom osnovu je 870.000 kuna. Do sada je kolektivnim ugovorom bila predviđena isplata po 2.500 kuna i za i za božićnicu, međutim zadnja isplata po ovom osnovu izvršena je 2008. godine u iznosu od 2.000 kuna neto. U 2009. Godini, zbog nedostatnih sredstava postignut je sporazum o neisplati božićnice.
Jubilarne nagrade utvrđene Kolektivnim ugovorom do sada su isplaćivane za svakih 5 godina u iznosu od 1/2 prosječne plaće u Gradu Puli. Gotovo 80 posto isplaćenih nagrada bilo je oporezivo. Ovim dodatkom smanjen je iznos jubilarne nagrade na neoporezivi iznos, ovisno o godinama staža provedenih u Gradu i pravnim prednicima, i to počevši od 10 godina nadalje:

10 godina 1.500 kuna,

15 godina 2.000 kuna,

20 godina 2.500 kuna,

25 godina 3.000 kuna,

30 godina 3.500 kuna,

35 godina 4.000 kuna,

40. godina 5.000 kuna.

Godišnja ušteda za proračun po ovom osnovu je oko 570.000 kuna
Također će se i potpore za slučaj bolesti, troškova liječenja, nabave lijekova, naknade za  invalidnost, smrti (zaposlenika, člana uže obitelji)  isplaćivati u visini neoporezivog iznosa, dok su se prema starim odredbama kolektivnog ugovora isplaćivale u visini od 1-2 prosječne plaće u Gradu Puli u prethodnoj godini. Godišnja ušteda po ovoj mjeri je 470.000 kuna.
Dar djeci do 15 godine života u iznosu od 600 kuna kao i dar zaposlenicima u iznosu od 400 kuna godišnje nije se mijenjao. Nisu se mijenjale ni odredbe o isplati otpremnine koja i dalje iznosi 3 prosječne plaće isplaćene u prethodnoj godini u Gradu Puli.
Naknada za prijevoz do sada se isplaćivala svima u visini mjesečne karte za prvu zonu (Grad), dok su pojedinci ovisno o mjestu stanovanja primali i dodatni iznos za drugu, treću ili četvrtu zonu, kao i iznos mjesečne karte drugih prijevoznika za službenike i namještenike koji žive izvan područja bivše općine Pula. Dodatkom kolektivnom ugovoru isplaćivat će se iznos mjesečne karte za sve koji žive u gradu Puli, dok će ostalima biti isplaćivan iznos mjesečne karte ovisno o mjestu stanovanja ali najviše do iznosa mjesečne karte 4. zone (bez iznosa mjesečne karte za grad). Ušteda koja se ovako ostvaruje je približno 80.000 kuna na godišnjoj razini. 
Temeljem Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i Uredbi  klasifikaciji radnih mjesta u u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi usklađeni su koeficijenti za obračun plaća i utvrđena nova osnovica. Novom odlukom o koeficijentima za obračun plaća utvrđen je raspon od 1 za poslove najniže složenosti (spremačice) do 42 za pročelnike (do sada 1- 6). Osnovica plaće utvrđena je preračunom stare bruto plaća s uključenim stalnim dodatkom od 700,00 kuna (nekadašnji topli obrok). Na taj način plaća nije smanjena osim plaća pročelnika i njihovih pomoćnika.
Dodatkom III Kolektivnog ugovora ukinuti su dodaci za rad u upravi od 4, 8 i 10 posto (rad za više od 20 godina u Gradu Puli odnosno pravnim prednicima). Navedeni dodaci isplaćivani su približno trećini zaposlenih.
Sukladno svemu navedenom uštede koje će se ostvariti primjenom trećeg Dodatka kolektivnom ugovoru procjenjuju se na nešto manje od 2 milijuna kuna.
Probleme predstavljaju dogovori u tijeku sa trgovačkim društvima čiji je potpuni ičli većinski vlasnik Grad Pula. Konkretno, radi se o Herculanei i Vodovodu. U Herculanei su pregovori započeli 7. listopada ove godine, a sindikat traži isplatu drugog dijela regresa ( 1500 kuna je već isplaćeno), a sada zahtijevaju drugi dio, još tisuću kuna, te božićnicu kada za to dođe vrijeme. Benčić je napomenula kako u kolektivnom ugovoru stoji da se božićnica isplaćuje ovisno o raspoloživim sredstvima, te ističe kako zasada izgleda da će poduzeće bilježiti gubitak poslovne godine. Ističe kako je neprihvatljiv prijedlog Sindikata u Vodovodu da se, ukoliko se nema sredstava za povećanje plaća radnicima, povećaju cijene komunalnih usluga.Istaknula je kako je bio sazvan Zbor radnika Vodovoda, no većina je isti bojkotirala. No, radnici prijete tužbom zbog kolektivnog ugovora u kojem stoji da se radnicima plaća mora povećavati sukladno povećanju troškova života. Sindikat zahtijeva bruto prosječnu plaću u iznosu od 6 370,00 kuna te regres u bruto visini od šest tisuća kuna. Napomenula je kako Vodovod Pula ima najveću prosječnu plaću u državi  u odnosu na ostala vodovodna poduzeća, istaknuvši kako Vodovod labin ima primjerice 5 664 kune, Vodovod Osijek 4 134 kune, a Vinkovac 4 174 kune.
Benčić je napomenula kako radnici moraju shvatiti realnost u kojoj žive, kako brojimo dodatnih 2,5 tisuće nezaposlenih u zadnjih godinu dana, gospodarska aktivnost pada, a isti radnici imaju siguran posao, redovitu isplatu plaća, a u prethodnim godinama su im materijalna prava bila i povećavana, kada je bila povoljnija gospodarska situacija. (K.H.)