Austro-Ugarska pulska grbavica

Austro-Ugarska pulska grbavica-72642

STRUGALICA              
Piše : Damir Strugar
Znate li zašto su Sarajevo i Pula gradovi pobratimi? Zato što Sarajevo ima Grbavicu, a Pula Kandlerovu ulicu! Baš tako glasi vic kojeg sam ovih dana čuo po gradu. No, budimo optimisti, stvari se ipak i po tom pitanju kreću naprijed! Nedavno je, naime, na sastanku svog užeg stručnog kolegija pulski gradonačelnik Boris Miletić zapitao je li zaista moguće izvršiti rekonstrukciju katastrofalne Kandlerove ulice po modelu kakvog sam, nema tome puno, baš ja u ovoj kolumni predložio.
     
Dakle, da ponovimo ideju. Od završetka turističke sezone, pa do početka iduće, punih je sedam mjeseci. Ako bi radnici dnevno skinuli, obrusili, poravnali i nanovo postavili po tri metra kamenih ploča u ulici, posao bi tijekom jeseni i zime u potpunosti bio gotov! Pa neka se onda u neka druga i bogatija vremena Kandlerova ulica temeljito preuredi! Nek se jednog lijepog dana u bliskoj budućnosti promijene vodovodne, kanalizacijske i plinske cijevi. A do tada nek turisti hodaju ravnom i novo popločenom ulicom, a ne pulskom grbavicom po kojoj ljudi lome štikle, cipele i noge!
     
Ali šta da se radi, moj rodni grad je prepun takvih i sličnih apsurda. Imamo valjda najprljaviji zid u Hrvatskoj koji krasi pulski Vodovod. Imamo "Poljanu Mate Balote" na asfaltiranom platou tržnice, a "Trg kralja Tomislava" na neuređenoj poljani. Imamo popularno kupalište "Zlatne stijene" koje su sazdane od najtvrđeg kamena, a posjedujemo i "Pješčanu uvalu", u kojoj do masovnog dolaska turista nikad nije postojalo niti jedno zrnce pijeska!
       
Imamo i Rivu koja nikada u povijesti nije bila šetalište i po kojoj se cijelom dužinom nalazi željeznička pruga kojom vlak više nikada neće voziti. Kaže mi dobro informirani znanac da ipak treba pohvaliti što se kod Veslačkog kluba ekspresno već četiri godine uređuje nekih 200 metara obale. I za to se odvojila milijun ili dva kuna. Da je tako radio i gradio Pulu blagopočivajući kralj i car Franjo Josip, ne bi ona nikad postala glavna ratna luka i sjedište admiraliteta. Prema nekim procjenama samo je u uređenje pulske luke tamnica slavenskih naroda Austro - Ugarska uložila ondašnjih ekvivalentnih milijardu eura! Car nam je Franjo sagradio i kilometarski lukobran, a mi ga nismo u stanju ni zakrpati, a kamoli pošteno popraviti, sanirati i obnoviti na pravi način.
    
O silnim austro-ugarskim tvrđavama u gradu i bližoj i široj okolici grada Pule da i ne govorim! Nitko se lud ili možda vizionarski pametan nije našao da te tvrđave predloži za nekakve EU fondove, pa da stara dama Europa odriješi kesu i barem neke od njih privede korisnoj privrednoj, kulturnoj ili turističkoj namjeni. Gledao sam nedavno jako zanimljivu televizijsku emisiju o pulskim tvrđavama iz doba Austro-Ugarske. Zaista sam se iznenadio koliko ih zapravo ima i kolike su od njih devastirane, zapuštene i obrasle u draču i korov. Stalno si mislim da li bi se tako nemarno i nezainteresirano odnosili Mađari ili Austrijanci prema njima, da su kojim slučajem kod njih baš takve ili slične sagrađene? No, kao što rekoše i sami sudionici i sugovornici u toj televizijskoj emisiji, grad Pula nema ni snage, ni ideja, ni volje, ni kadrova ni financija da se sa tim izazovnim problemom uhvati u koštac.

(Foto ilustracija: Kemal Huseinčehajić)