Ambulanta hitne medicinske pomoći u Puli mora se promptno staviti u funkciju

Ambulanta hitne medicinske pomoći u Puli mora se promptno staviti u funkciju-94811

ODRŽANA 19. ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA ISTARSKE ŽUPANIJE
Povodom održane 19. sjednice Skupštine Istarske županije, a vezano za problematiku zdravstvenog sustava u Istarskoj županiji koja je raspravljena kroz dvije točke dnevnog reda: izvješća o poslovanju i izgradnji Opće bolnice Pula i donošenju Mreže hitne medicinske pomoći Istarske županije Klub SDP-HSU-SDSS uputio je mnoštvo upita i prijedloga rješavanja problematike zdravstva u Istri vodstvu Istarske županije.

U svom izlaganju predsjednica Kluba SDP-HSU-SDSS Sanja Radolović je uvodno rekla kako jedino zahvaljujući entuzijazmu liječnika i medicinskih sestara/tehničara i ostalog osoblja zdravstveni sustav u Istri nije kolabirao te nastavno na prezentaciju vodstva OB Pula uputila pitanja državnom tajniku prim. Željko Plazonić, dr. med. koji je nazočio sjednici „što se to promijenilo u odnosu na 2014. godinu kada je HZZO uredno platio OB Pula sav novac za izvršene usluge osiguranicima HZZO-a te je bolnica imala neznatan manjak u odnosu na godine koje slijede, dok je 2018. godinu završila sa skoro 18 mil. kn usluga iznad limita pruženih osiguranicima HZZO-a za koje joj HZZO ne želi platiti! Radolović je navela kako joj je žao što nema predstavnika HZZO-a na sjednici, jer joj nije jasno po kojem limitu se određuje koliko će koja bolnica u Hrvatskoj dobiti novaca? Istaknula je kako su ovo pitanje već nebrojeno puta postavili na sjednici skupštine te u dopisima HZZO-u međutim od odgovora ni traga ni glasa! Nastavno, po kojem kriteriju je u veljači prošle godine OB Pula dobila svega 4,5% odnosno 13 mil kn od 297 mil. kuna koliko se preraspodjelom u sustavu zdravstva dijelilo bolnicama? Još gora situacija je kaže Radolović s novom onkološkom mrežom i lijekovima s KL i KS smjernicama koje će se Odlukom HZZO-a moći davati samo u KBC-ovima. Dakle, onkološki bolesnici iz Istarske županije morat će po neke terapije putovati nekoliko puta tjedno u 100 km udaljeni KBC Rijeka što je potpuni apsurd budući da se takva vrsta terapije do sada pružala u i općim bolnicama. Jasno je da je Hrvatska po pitanju zdravstva „država paradoksa“ u kojoj u bolničkom sustavu novac bolnicama određuje jedna jedina osiguravajuća kuća, odnosno HZZO, koja istovremeno diktira i cijene usluga. U civiliziranom i uređenom društvu takvu situaciju nazvali bi teškim sukobom interesa međutim u Hrvatskoj se ništa ne poduzima po tom pitanju. Dakle, u Hrvatskoj zdravstvo ne vodi ministarstvo zdravstva već HZZO, poručila je Radolović ističući da je žalosno da se ne mogu dobiti odgovori na ova vrlo konkretna pitanja.

U svom izlaganju Radolović je istaknula kako je ključno riješiti sljedeće točke zdravstva u Istri: stambeno zbrinjavanje liječnika kroz izgradnju stanova za liječnike, jer trenutačnih 200.000 kn koliko se izdvaja iz županijskog proračuna za subvencioniranje stambenog pitanja liječnicima je premalo, promijeniti Pravilnik o specijalizaciji i dozvoliti OB Puli da specijalizanti 1/3 ili ½ specijalizacije odrađuju u matičnoj ustanovi, a ne u KBC-ovima, budući da OB Pula ima preko 70 specijalizanata, a svega ih je 11 u OB Pula, dok istovremeno se za njih izdvaja preko 8 milijuna kuna. Treće rješenje je ponovno omogućavanje korištenje bolnice u Izoli stanovnicima sjevernog dijela Istre uz nadogradnju ambulante u Umagu koja bi pružala i specijalističke preglede. Zatim, navela je kako je osnivanje Medicinskog fakulteta u Puli uz gradnju nove Medicinske škole u Puli ključno kako bi bolnica u Puli prerasla u nekim svojim djelatnostima u klinike te kako bi se zadržao postojeći i doveo novi radni kadar, posebice znajući činjenicu da prema Mreži javnozdravstvene zaštite nedostaje 186 timova obiteljske medicine dok njih 180 radi bez
liječnika što će se dodatno pogoršati odlaskom 500 liječnika obiteljske medicine u mirovinu sljedećih pet godina.

Od niza upućenih pitanja i prijedloga koje je predsjednica Kluba vijećnika SDP-HSUSDSS i predsjednica Gradske organizacije SDP Pule Sanja Radolović uputila prema vodstvu Istarske županije, nije dobila odgovor zbog čega ambulanta hitne medicinske pomoći nije u funkciji u Puli, odnosno zašto se svi pacijenti preusmjeravaju na hitni bolnički trakt.

Direktna posljedica je nepotrebna gužva u objedinjenom hitnom bolničkom prijemu i nezadovoljstvo liječnika subspecijalista koji rade posao hitne obiteljske medicine, a čime se onda produžuju i liste čekanja na ostale specijalističke preglede u samoj OB Pula. Pojednostavljeno rečeno, 80% nije vidjelo niti obiteljskog liječnika niti bilo u ambulanti hitne medicinske pomoći, jer je u Puli nema, dolaze sami jer nemaju se kamo javiti i kažu „brže se dođe kod vas na red“ .......„bolje čekati koji sat nego par dana kod liječnika obiteljske“...... „a kome da se javim u subotu u 23h sa temperaturom“. Pasivnost sustava je navedeno dozvolila i ambulanta hitne medicinske pomoći u Puli mora se promptno staviti u funkciju.

Radolović je u svom izlaganju završno rekla kako je stav SDP-a po pitanju zdravstva vrlo jasan, ako se moglo platiti dugove od 39 milijuna kuna bolnici u Mostaru koja još k tome posjeduje opremu o kojoj većina naših bolnica može samo „sanjati“ onda se sredstva moraju osigurati i za Opću bolnicu u Puli koja je uz primarnu zdravstvenu zaštitu i prekapacitirane obiteljske liječnike nositelj razvoja zdravstvenog sustava u Istri te ćemo tražiti redovna izvješća vodstva Istarske županije po pitanju donesenih zaključaka odnosno nećemo odustati dok se isti ne prenesu s riječi u djela. Pasivnost sustava u zdravstvu nije dopustiva, jer se naprosto radi o ljudskim životima.
(Rex)