IDA predstavila projekt City_SEC u okviru programa Inteligentna energija u Europi

UŠTEDA ENERGIJE, PODIZANJE ENERGETSKE UČINKOVITOSTI, SMANJENJE CO2
Istarska razvojna agencija IDA, danas je na konferenciji za medije predstavila projekt City_SEC – Regional development and energy supporting muniCIpaliTY_SEC to jointly become active energa actors in Europe, sufinanciran u sklopu programa "Inteligentna energija u Europi" (Intelligent Energy Europe – IEE). Projekt City_SEC. Krajem prosinca 2009. godine odobren je za sufinanciranje u okviru programa "Inteligentna energija u Europi". Implementacija projekta započela je 1. svibnja 2010. godine, a 14. lipnja u organizaciji agencije SVIM Sviluppo Marche, u Anconi bit će održana uvodna konferencija projekta.
Projekt su predstavili direktor IDA-e, Darko Lorencin, direktor Istarske regionalne energetske agencije (IRENA), Valter Poropat te Sanja Kantaruti koja je zadužena za projekt.
Predviđeno vrijeme trajanja projekta je 30 mjeseci, a ukupni proračun iznosi 1.175.920 eura, od čega Europska unija sufinancira 73%. Udio IDA-e u navedenom proračunu iznosi 126.448 eura, od čega su 29.328 eura vlastita sredstva.
UZ IDA-u, u realizaciji projekta sudjelovat će Politehničko sveučilište Regije Marche (Italija), Regionalna energetska agencija središnje Makedonije, Anatoliki (Grčka), Regionalna razvojan agencija Bielsko Biala (Poljska), Energetska agencija jugoistočne Švedske (Švedska), Regionalna razvojna agencija sjeverne Mađarske i Grad Torino.
Projekt je nastao iz ranije utvrđene zajedničke potrebe za pružanjem podrške jedinicama lokalne samouprave s ciljem njihova uključivanja u međunarodnu mrežu potpisnika "Sporazuma gradonačelnika" i postizanja ciljeva zadanih Sporazumom. U sklopu projekta bit će izrađena analiza stanja u sektoru energetike te Akcijski planovi za održivi energetski razvoj uključenih gradova. Projekt će biti usmjeren na podizanje razine znanja o socijalnim i ekonomskim povlasticama primjene obnovljivih izvora energije i mjera ušteda energije. Glavni cilj projekta je daljnja promocija energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, a krajnji cilj je postizanje 20% smanjenja emisije CO2, proizvodnja 20% energije iz obnovljivih izvora i 20% uštede energije do 2020. godine.
IDA, kao jedan od partnera projekta, bit će zadužena za koordinaciju budućeg regionalnog City_SEC-a, konzorcija istarskih gradova u koji su uključeni Pula, Poreč, Rovinj, Labin i Buzet. Aktivnosti istarskog City_SEC-a bit će usmjerene na pripremu gradova za ispunjenje kriterija neophodnih za potpisivanje "Sporazuma gradonačelnika", koji je do sada potpisalo 1.780 europskih gradova. Taj će projekt gradovima donijeti napredak u području poznavanja i pripreme prelaska na obnovljive izvore energije te smanjenje upotrebe konvencionalnih izvora energije. U okviru projekta bit će realizirano nekoliko studijskih putovanja i događaja usmjerenih na promociju ciljeva projekta.
Suradnik na projektu je Istarska regionalna energetska agencija (IRENA).
Darko Lorencin je istaknuo kako je ovo vrlo značajan projekt za Istru koji želi podići energetsku efikasnost gradova. Tim povodom izradit će se analiza stanja u sektoru energetike i akcijski plan za podizanje energetske učinkovitosti.
Poropat je naglasio da je ovaj projekt na tragu onoga što IRENA promovira, a to je ušteda energije i proizvodnja energije iz obnovljivih izvora. Napomenuo je da se 30 do 40% energije u kućanstvima troši bespotrebno te bi se ovim projektom trebalo educirati građane na postizanje energetske učinkovitosti. Bit akcijskog plana jest da se relativno malim ulaganjima u energetsku učinkovitost, sredstva mogu relativno brzo i vratiti. Npr. za kuću od 100 m2, investicija postavljanja solarnih kolektora iznosi od 20.000 do 30.000 kuna, što se može vratiti u roku od tri godine. Najveće potrošače u zgradama predstavljaju prozori i fasade. Dobrom izolacijom može se uštedjeti čak do 50% energije godišnje.
Također, akcijski plan će svakom gradu reći što treba konkretno učiniti da bi poboljšao energetsku učinkovitost, s obzirom na stanje, položaj i klimu grada.
Lorencin je istaknuo kako se ovime dobiva platforma za kandidiranje daljnjih projekata. Akcijski planovi dio su prostornih planova gradova, a time će se stvari konkretizirati na razini jedinice lokalne samouprave. Napomenuo je da se radi na modelima subvencioniranja izgradnje sunčanih kolektora za građane te se nada da će se moći osigurati novac za ovakvu investiciju na jednom od rebalansa proračuna. (E.O., foto: M. Angelini)