26. Slikarska kolonija Riviere Poreč

ČETVRTAK, OTVORENJE IZLOŽBE RADOVA
U suradnji s tvrtkom Riviera, u četvrtak, 19. ožujka u 18 h u Maloj galeriji Pučkog otvorenog učilišta Poreč, održati će se otvorenje izložbe radova nastalih pod okriljem 26. likovne kolonije RIVIERA Poreč. Riviera Poreč d.d. utemeljila je Slikarsku koloniju 1983. godine na 30-godišnjicu svog osnutka. Kolonija djeluje neprekidno od 1983. godine i 2008. godine održana je po dvadesetšesti put. U koloniji je dosad sudjelovao 161 slikar.
Ovogodišnjoj 26. slikarskoj koloniji Riviere pridružili su se slikari iz Italije i Hrvatske: Mirella Brugnerotto, Elvis Kmet, Silvester Plotajs-Sicoe, Rajko Radovanović i Sarah Seidmann. Izbornik 26. slikarske kolonije Riviere je Đanino Božić.
Slike koje nastaju u koloniji, a koje slikari ostavljaju u fundus Riviere, postavljaju se u njezine objekte. Time se oplemenjuje interijer u objektima i istovremeno pruža gostima doživljaj suvremenog likovnog stvaralaštva. Izložba ostaje otvorena do 7. travnja 2009., a radno vrijeme galerije je od 10 – 12 i 18 - 20 h, nedjeljom je zatvoreno.
Gotovo u istom vremenskom razdoblju, samo godinu dana kasnije, na otoku Sv. Nikole sastali su se umjetnice/umjetnici na radnim zadacima. Prvo, da rade ono što najbolje znaju - slikaju i time se pridruže umjetničkoj plejadi koja je, ima sada 26 godina, dolazila u Poreč kao gost Rivierine Slikarske kolonije. Drugo, da po jedan rad ostave za fundus vrijedne zbirke koja danas broji preko dvjesto djela i, ne manje
važno: da ti radovi budu dostupni javnosti.
Zahvaljujući trudu i upornosti organizatora, porečke Riviere, kolonija je postala ne samo duhovni simbol grada, nego i utočište za umjetnike i njihovo stvaralaštvo - azil u kojemu je moguć suživot različitih kreativnih vizija svijeta, ali i poligon za provjeru i introspekciju vlastitih metijerskih postupaka. Od samih začetaka stajalište organizatora (i voditelja) nije imalo za cilj, što se ne može reći za srodne manje ili veće manifestacije, da bi na Slikarskoj koloniji nastajale realističke vedute kraja u kojima se ona odvija. Upravo suprotno: njihova namjera ogleda(la) se u tome da se na Koloniji susreću stvaraoci različitih generacija, provenijencija, rodnosti i poetika koje ne povezuje samo kvaliteta i unikatnost u ideji, pristupu i izvedbi umjetničkoga djela, nego i prostor kreativne slobode otvoren za raznolike pobude. Iznimka nije bila ni prošlogodišnja Kolonija: petero umjetnica/umjetnika, pet djela različitih, kreativnih energija i izričaja. (REX)